W tym roku po raz pierwszy zrobiłam Mazurka i już nie mogę się doczekać pierwszego kęsa. Wytrwam i spróbuję dopiero jutro 🙂

Do przygotowania ciasta potrzebujesz:

450 g mąki pszennej, ja użyłam krupczatki ( plus trochę do podsypania )
150 g cukru pudru
szczypta soli drobnej soli himalajskiej
250 g zimnego masła, wysokiej jakości
1 łyżkę gęstej śmietany 18%
3 żółtka
1 puszkę kajmaku
dżem malinowy
Migdały i orzechy w polewie oraz  jagody goji do dekoracji
1 łyżka mleka

Zaczynam od przesiania mąki, zimne masło kroje nożem i dodaję do mąki, wszystko ze sobą łączę. Kiedy ciasto zaczyna przypominać kruszonkę, dodaję żółtka, cukier, sól, kwaśną śmietanę i szybko wszystko zagniatam.  Z ciasta uformowałam kulę, owinęłam ją folią spożywczą i włożyłam do lodówki na godzinę.

W tym czasie wysmarowałam blachę masłem i wyłożyłam papierem do pieczenia. W tym samym czasie wpadłam na pomysł, że wykorzystam moje foremki i zrobię również wersję mini mazurków 🙂 Foremki również wysmarowałam masłem.

 

 

 

 

 

 

 

Po godzinie wyciągnęłam ciasto z lodówki i zaczęłam rozwałkowywać.  Cisto przełożyłam na blachę i do foremek. Zostało jeszcze trochę ciasta, dodałam do niego łyżkę mleka i korzystając  z wyciskarki do kremów zrobiłam ramkę na mazurku.

Blachę włożyłam do piekarnika rozgrzanego do 200 C i piekłam ok. 20 minut, do momentu kiedy ciasto lekko się zarumieniło.

Gotowe ciasto wyciągnęłam żeby spokojnie sobie przestygło.

Kiedy ciasto jest już gotowe zabieram się za podgrzanie kajmaku. Do garnka z gotującą się wodą wkładam otwartą puszkę i gotuję tak długo, aż masa będzie jedwabiście kremowa. Co jakiś czas mieszam łyżką i sprawdzam konsystencję.

 

W tym czasie na Mazurka wykładam dżem malinowy, do foremek na bogato ale na duże ciasto położyłam tylko cienką warstwę, nie chcę żeby ciasto było za słodkie. 

 

Kajmak ma już odpowiednią gęstość, dużą łyżką wykładam masę kajmakową na Mazurka.  Na koniec zostało to, co najlepsze czyli dekoracja 🙂 Poszalej, daj się ponieść wyobraźni 🙂  Ciasto wygląda obłędnie. PS. Jedna foremka zaginęła w tajemniczych okolicznościach 🙂

Smacznego !!!!
by Karolina Kordyaczna

You May Also Like