Z myślą o nadchodzących ŚWIĘTACH przygotowałam BIGOS, WEGAŃSKI bigos! Idealna potrawa, którą możesz przygotować wcześniej i przechowywać do Świąt lub dłużej! Zyskuję przy każdym kolejnym podgrzaniu, jedno z nielicznych dań napawające smutkiem kiedy się kończy. Kto z Nas nie KOCHA bigosu?
Do przygotowania dania potrzebujesz:
2,5 kilogram kiszonej kapusty
1 kilogram białej kapust
2 cebule
10 wędzonych śliwek
30 gram suszonych grzybów
8 łyżeczek sosu sojowego
½ małego słoiczka z dobrym przecierem pomidorowym
jedno kwaśne jabłko
4 łyżki dobrej, najlepiej domowej konfitury ze śliwek
olej
Przyprawy:
4 ząbki czosnku drobno posiekane
12 ziaren pieprzu
6 ziela angielskie
4 liście laurowe
łyżeczka kminu
łyżeczka pieprzu ziołowego
łyżeczka cząbru
sól himalajska – do smaku na koniec gotowania
pieprz czarny grubo mielony – do smaku na koniec gotowania
Wszyscy wiemy jak bardzo tradycyjna jest to potrawa dlatego często w obawie przed krytyką rodziny wolimy zrezygnować z przygotowania bigosu żeby nie sprawić kulinarnego zawodu najbliższym. Nie warto bać się tego dania! Musisz próbować by w końcu dojść do mistrzostwa!
Zaczynamy od pokrojenia cebuli. Następnie w dużym, żeliwnym garnku podgrzewam olej wraz z przyprawami : 4 ząbki czosnku drobno posiekane, 12 ziaren pieprzu, 6 ziela angielskie, 4 liście laurowe, łyżeczka kminu, łyżeczka pieprzu ziołowego, łyżeczka cząbru, dodaję cebulę i czekam aż się zeszkli.
W tym czasie przygotowuję do miseczki wsypuję grzyby i zalewam je gorącą wodą i odstawiam do wystygnięcia, tak samo robię ze śliwkami. Kapustę kiszoną przepłukuję chwilę w zimnej wodzie a następnie kroję na drobniejsze kawałki. Następnie dodaje kapustę do garnka przepełnionego aromatycznymi przyprawami i zalewam wszystko 1,5 litrem wody. Niech całość gotuje się na mały ogniu przez minimum godzinę.
W tym czasie szatkuję białą kapustę i kroję na drobne kawałki jabłko. Do gotującej się kapusty dorzucam grzyby, śliwki, poszatkowaną kapustę oraz jabłko.
Nie zapominam dodać jeszcze szklankę wody oraz sos sojowy, pozostawiam na średnim ogniu minimum 2 godziny, mieszając co jakiś czas. Na samym końcu dodaję przecier pomidorowy i konfitury i dokładnie mieszam. Przykrywam danie i pozostawiam na małym ogniu na minimum 3 godziny, regularnie zaglądając, mieszając i ewentualnie można dolać wody. Na koniec próbuję dosalam i dodaję pieprzu w razie konieczności. PYCHA taki BIGOS jest Najlepszy DNIA NASTĘPNEGO i KAŻDEGO KOLEJNEGO!
SMACZNEGO !
by Karolina Kordyaczna
Najnowsze komentarze