Bristol zrobił na mnie ogromne wrażenie, w tym mieście czuć ducha artystycznego, budynki ozdobione są kolorowymi muralami, z których każdy ma jakieś przesłanie. Wraz z kuzynka i jej przyjaciółką wybrałyśmy się na spacer ulicami Bristolu w poszukiwaniu prac Banksy’ego, jednego z najbardziej znanych artystów street art, do dziś z sukcesem ukrywa swoją tożsamość. Na stronie https://wandereroftheworld.co.uk/banksy-walking-tours-bristol/#Bonus_Elephant_Missile  znajdziecie dokładną mapę z trzem trasami spacerowymi, wszystko jest świetnie oznaczone, choć niektóre prace wymagają uwagi by je dostrzec. My wybrałyśmy trasę Banksy Walking Tour – 1.5 Miles – Stokes Croft, jest to najkrótsza trasa ale i tak jestem mega szczęśliwa, że zobaczyłam choć część jego prac. Do Bristolu jeszcze na pewno wrócę latem i dokończę artystyczne spacerowanie. Ten wypad był całkowicie spontaniczny i bardzo intensywny, w tak krótkim czasie, bo byłam tyko tydzień, zrobiłyśmy sobie wycieczkę na Kornwalię i Walię, coś wspaniałego. Zabieram Was teraz na spacer ulicami Bristolu, będzie też filmik, już niedługo.

Żeby zobaczyć pierwszą pracę musiałyśmy się sporo na szukać, bo jest naprawdę mała, i ciężko ją dostrzec: Blowpop Records – Ten szablonowy mural został pierwotnie zaprojektowany jako okładka albumu, z którego jest mniej niż 100 zachowanych kopii …

 

Take The Money And Run –   jest jednym z jego najwcześniejszych znanych dzieł i powstał we współpracy z Inky i Mobzem. Niestety ktoś zamalował tę pracę, dlatego wrzucam Wam zdjęcie z internetu, wielka szkoda…

Idąc w kierunku następnej dzieła Banksy’ego po drodze mijałyśmy sporo prac, które naprawdę robią wrażenie, przechodziłyśmy przez dzielnicę imigrantów pochodzących z byłych karaibskich kolonii brytyjskich, wrzucam te pracę bo są warte obejrzenia i chwili refleksji.

 

 

Rose on a Mousetrap – Znalazł się po stronie czyjegoś domu, mówi się, że ponad 20 lokalnych mieszkańców położyło swoje pieniądze, by kupić ramę na ten konkretny mural (aby ochronić go przed wandalizmem), czyniąc ten jeden z najlepiej zachowanych kawałków w Bristolu.

 

The Mild Mild West –  Ten mural znajduje się tuż przy budynku wychodzącym na ogródek piwny przy stołówce, bardzo popularnym miejscu zarówno do jedzenia, jak i picia. Zdecydowanie polecam tu odpoczynek z cydrem i pysznym jedzeniem. Jeśli pogoda jest ładna, usiądź w ogródku piwnym i będziesz mógł patrzeć na “The Mild Mild West” Banksy’ego tak długo, jak chcesz.

Ostatni mural, którym chcę się z Wami podzielić mijamy, w drodze do Rose on a Mousetrap. Jego przesłanie jest mi bardzo bliskie  i moim wartościom.

 

by Karolina Kordyaczna

 

You May Also Like